telefon

690 069 300

email

info@eyse.eu

 

Czym jest promieniowanie rentgenowskie?

Promieniowanie rentgenowskie (zwane też jonizującym lub X) jest od lat wykorzystywane w medycynie, w celu obrazowania wewnętrznej struktury badanego obiektu. Promienie X wykorzystywane do wykonania zdjęć rentgenowskich, umożliwiają diagnostykę np. złamań kości, chorób płuc, serca czy problemów stomatologicznych. Istnienie tego promieniowania zostało ogłoszone w 1895 roku przez niemieckiego naukowca Wilhelma Röntgena, od którego nazwiska wzięła się nazwa tego zjawiska. Odkrycie to zostało docenione i nagrodzone w 1901 roku nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki, ponieważ jest ono niezastąpione w diagnostyce obrazowej. Jednak poza niezliczonymi korzyściami jakie badanie RTG za sobą niesie, może też ono prowadzić do wielu niebezpiecznych konsekwencji. Dlatego warto sobie zadać pytanie, jak promieniowanie rentgenowskie może wpływać na nasz organizm?

Szkodliwe działanie promieni X

Podczas badania RTG promienie rentgenowskie pochłaniają tkanki, dzięki czemu tworzy się całościowy obraz prześwietlanego fragmentu ciała. Badanie to jest zdecydowanie pomocne w wykryciu zmian patologicznych w organizmie, jednak zbyt długa ekspozycja na promieniowanie jonizujące może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne. Pamiętajmy jednak, że dzieje się tak wyłącznie przy dużych dawkach promieniowania. A jakie mogą być niepożądane skutki badania RTG?
Po pierwsze, duże dawki promieni jonizujących mogą nieść za sobą ryzyko uszkodzenia DNA. Większość takich naruszeń ulega natychmiastowej naprawie, jednak niekiedy może dojść do nieprawidłowej odbudowy, a co za tym idzie, do powstawania mutacji DNA. Wiąże się to z możliwością powstawania nowotworów.
Po drugie, na skutek działania promieniowania rentgenowskiego, może dojść do uszkodzenia systemu krwionośnego. Napromieniowanie czerwonych krwinek, może skutkować anemią. Natomiast naruszenie białych krwinek, wpływa na osłabienie układu odpornościowego, czyli na większą podatność na choroby i wirusy.
Kolejnym skutkiem ubocznym dużej dawki promieni X może być uszkodzenie szpiku kostnego, które objawia się intensywnym wypadaniem włosów, zaczerwieniem skóry czy tworzeniem się wyprysków.
Co więcej, nadmierna ekspozycja na fale rentgenowskie w okolicach oczu, może powodować degradację narządu wzroku w postaci katarakty radiacyjnej. Przejawia się to zmętnieniem soczewki, a co za tym idzie upośledzeniem ostrości wzroku.
Promienie jonizujące mają też wpływ na płodność u obu płci. Bowiem, uszkodzenie systemu rozrodczego, może wiązać się z całkowitą bezpłodnością. Dlatego właśnie, w celu ochrony narządów rozrodczych, na czas badania zakłada się zabezpieczający fartuch, zasłaniający miednicę osoby badanej.
Badanie RTG jest przede wszystkim szkodliwe dla kobiet w ciąży, ponieważ promienie X mogłyby doprowadzić do niebezpiecznych wad płodu i wpłynąć na przebieg porodu. Z tego powodu, przeprowadzenie prześwietlenia jest niewskazane dla kobiet w ciąży.
Lista negatywnych skutków działania promieni rentgenowskich na organizm jest więc dość długa i nie należy jej bagatelizować. Co zatem sprawić, by badanie RTG było bezpieczne i nie prowadziło do groźnych zmian w naszym ciele?

 

Bezpieczeństwo podczas prześwietlenia

Obecnie dzięki postępowi nauki, wykonanie badania RTG zajmuje jedynie ułamek sekundy. W związku z tym, pojedyncze prześwietlenie ciała wiąże się wyłącznie ze znikomą dawką promieni jonizujących, jaką przyjmuje pacjent. Nie każdy też wie, że promieniowanie rentgenowskie naturalnie występuje w naszym otoczeniu i minimalną ilość tych promieni przyjmujemy każdego dnia z atmosfery. Porównując ten fakt do badania RTG, podczas jednego prześwietlenia przyjmujemy taką dawkę promieniowania, jaką dostarczylibyśmy sobie spędzając kilka dni pod gołym niebem. W związku z tym, wykonanie pojedynczego badania nie powinno nikogo napawać strachem. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, by w miarę możliwości ograniczać poddawanie się prześwietleniom, ponieważ powinno ono być wykonywane tylko wtedy, gdy jest taka konieczność i gdy lekarz wyda na nie skierowanie.
Narażeni na skutki uboczne działania promieni X są jednak radiolodzy i osoby pracujące przy sprzęcie radiologicznym. Dlatego najważniejsze, by personel medyczny wyposażony był w odzież ochronną i okulary zabezpieczające oczy przed falami rentgenowskimi. Świadome podejście do badania, znajomość potencjalnej szkodliwości i stosowanie zasad ochrony radiologicznej jest niezbędne w tym, by przeprowadzone prześwietlenie było w pełni bezpieczne zarówno dla pacjentów jak i specjalistów przeprowadzających badanie.

O nas

Firma Eyse oferuje szeroką gamę okularów specjalistycznych, a także urządzeń medycznych i rehabilitacyjnych, takich jak np. Exogen wspomagający zrost kostny.

Informacje

Cennik okularów

Współpraca dla firm

Kontakt

690 069 300

info@eyse.eu

Facebook

Instagram

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.